Proces produkcji domów szkieletowych

Po zaprojektowaniu domu przez zakładowych architektów do pracy przystępują konstruktorzy, którzy wspomagani przez program komputerowy HSB, przygotowują rysunki produkcyjne paneli domów z dokładnością co do milimetra. Rysunki te światłowodami doprowadzone są do komputerów maszyn produkcyjnych.


Centrum pilarskie Hundegger SC2i obrabia belki drewniane (cięcie pod dowolnym kątem), frezowanie, wiercenie otworów przygotowując je do montażu ramy nośnej paneli.


Montaż ramy nośnej wykonuje stacja formująca niemieckiej firmy Weinmann, która automatyczne układa elementy ramy i je zbija z dokładnością do 1 mm, zachowując wszelkie kąty dokładnie tak, jak to zostało zaprojektowane.




Dalsza część procesu to wykonanie poszycia ramy nośnej od strony wewnętrznej budynku, które wykonuje sterowany komputerowo most wielofunkcyjny firmy Weinmann. Most przejeżdża nad ramą nośną, a zainstalowana w moście głowice dokonują mocowania płyt OSB lub gipsowych do ramy nośnej za pomocą specjalnych zszywek, frezują elementy drewniane oraz wiercą otwory pod puszki instalacji elektrycznych, wodnych kanalizacyjnych.


Z pierwszego mostu wielofunkcyjnego wychodzi ściana w pełni obrobiona z jednej, górnej strony. Ściana ta podawana jest automatycznie na stół motylkowy, do którego podjeżdża drugi stół motylkowy, oba stoły ustawiają się w pozycji pionowej i następuje "metodą naleśnika" przewrócenie ściany na drugi bok, elementem wykończonym do dołu. Następuje wypełnienie ściany niepalną wełną mineralną i montowany jest rurarz pod instalacje. Drugi most wielofunkcyjny mocuje poszycie ściany od strony elewacji domu lub drugi bok ściany działowej. Po zakończeniu operacji na drugim moście panel ścienny ustawiany jest w pozycji pionowej przez kolejny stół motylkowy i przesuwany jest do linii wykończenia ściany, gdzie następuje osadzanie okien i drzwi, nałożenie tynku mineralnego lub montaż szalówki.


W tym samym czasie w drugiej hali produkowane są panele stropowe z rurarzem pod instalacje wodne i sanitarne. W trzeciej hali trwa produkcja dachów na linii produkcyjnej szwedzkiej firmy Randek, na którą składają się specjalna automatyczna piła do obróbki długich belek drewnianych oraz prasa o ucisku 23 ton do łączenia elementów drewnianych stalowymi płytkami kolczastymi


W czwartej hali stolarni produkowane są schody, szalówka, listwy i inna galanteria drzewna. Do produkcji służy wiele maszyn stolarskich, ale głównym urządzeniem jest sterowane komputerowo centrum obróbki stolarskiej Homag.

W wersji panelowej produkcja na tym się kończy, a gotowe panele ścienne, stropowe i dachowe łączone są ze sobą na placu budowy, tworząc dom, który podlega końcowej fazie wykończenia (malowanie, podłogi, biały montaż itp.)




W wersji modułowej produkcja modułów odbywa się dalej w hali produkcyjnej, gdzie przy pomocy suwnicy następuje montaż ścian, stropów i dachów w moduły mieszkalne. Moduły są w pełni wykańczane: malowanie, tapetowanie, glazury, gresy, podłogi drewniane, oświetlenie, biały montaż, meble łazienkowe, szafy wnękowe, meble kuchenne ze sprzętem kuchennym.



 EKOBAU - Budowa domów modułowych, energooszczędnych i ekologicznych
Strona Główna | Domy szkieletowe | Domy rekreacyjne | Nowoczesne technologie | Kontakt

© EKOBAU | Strona powstała w LeoVision przy współpracy z modlinski.net