Systemy Solarne

W ciągu ostatnich kilku lat wzrasta ilość rocznie instalowanych w Polsce kolektorów słonecznych. Kolektory mają różną konstrukcję. Różnią się wydajnością a także ceną. Najczęściej spotykamy się z kolektorami płaskimi i rurowymi.



Płaskie kolektory są ze względu na niższą cenę bardziej popularne Jak działają? Najpierw parę słów o budowie:
składają się z obudowy z izolacją cieplną i szybą, pod którą znajduje się absorber. Aborber jest płytą pokrytą z wierzchu substancją o dużym współczynniku pochłaniacza promieniowania słonecznego (dlatego jest najczęściej czarna). Może to być czarny nikiel, chrom, czarna miedź, tlenek tytanu. Czasami jest to tylko czarny lakier, tylko wtedy straty ciepła przez promieniowanie są większe niż w absorberach zbudowanych z materiałów jak wyżej.



Do absorbera przymocowane są rury, którymi przepływa czynnik grzewczy. Zasada działania kolektora jest prosta: promieniowanie słoneczne przenika przez szybę, pada na absorber, który je pochłania i zmienia w ciepło. W rurkach będących częścią absorbera znajduje się płyn - czynnik grzewczy - najczęściej jest to wodny roztwór glikolu. Ogrzany roztwór glikolu jest transportowany rurami do zbiornika (zasobnika) z wymiennikiem ciepła, zwykle jest to wężownica umieszczona w zasobnik. Przez jej ścianki ciepło czynnika grzewczego (glikolu) przenika do wody używanej zgromadzonej w zasobniku i ogrzewa ją dając nam ciepłą wodę użytkową za przysłowiową złotówkę.
Nie musimy w tym przypadku martwić się ciągłymi podwyżkami konwencjonalnych źródeł energii.



Oferujemy szeroki wybór systemów solarnych z montażem w atrakcyjnych cenach.
 EKOBAU - Budowa domów modułowych, energooszczędnych i ekologicznych
Strona Główna | Domy szkieletowe | Domy rekreacyjne | Nowoczesne technologie | Kontakt

© EKOBAU | Strona powstała w LeoVision przy współpracy z modlinski.net